Obywatelska inicjatywa służy mieszkańcom
Od 2018 r. ustawa o samorządzie gminnym daje możliwość wystąpienia z projektem uchwały przez wskazaną w ustawie grupę mieszkańców gminy.
Nowa instytucja, czyli prawo do obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej została przyznana określonej liczbie mieszkańców.
Kto może wystąpić z projektem
Dokładna liczba popierających tę inicjatywę zależy od wielkości gminy, czyli członków wspólnoty samorządowej posiadających czynne prawo wyborcze. Z pomocą przychodzą przepisy Kodeksu wyborczego wskazujące, że dokładnie chodzi o obywateli Polski oraz Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi, którzy w dniu udzielenia swojego poparcia ukończyli 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze danej gminy. Co ważne stałe zamieszkanie oznacza zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu. Komentatorzy ustaw przyznają, że użycie w nazwie „obywatelska” nie jest więc precyzyjne.
W art. 41a u.s.g. określono minimalne progi dotyczące liczby mieszkańców Grupa mieszkańców musi liczyć:
1)
7
w gminie do 5 000 mieszkańców – co najmniej 100 osób;
2) w gminie do 20 000 mieszkańców – co najmniej 200 osób;
3) w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 300 osób.
Warto podkreślić, że progi te są znacznie niższe niż te określane w dotychczasowych statutach. W praktyce wiązało się to z zebraniem kilku tysięcy podpisów, co wiązało się z ogromnym wysiłkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta